Žádná OXIDACE to jsou jenom kecy!!!

Tak zase po delší době dorazil jeden expert na elektroniku. Donesl na opravu iPhone 2G s problémem „rychlesevybíjející baterie“. Opravdu asi za 10minut co jsem se s ním bavil baterie výrazně klesla. Foun jsem přijal na normální opravu s tím, že se jedná zřejmě o vadu baterie. Klasický dotaz na fakt jestli telefon nebyl vytopen mi byl ihned vyvrácen. Zákazník podepsal příjemku do opravy a při odchodu, mezi dveřmi, prohlásil, že mu to začalo „dělat“ před 2ma dny.

Telefon jsme demontovali a žasli jsme nad dvěma věcmi. Tak nejdřív nás udivila baterie, která změnila svůj rozměr a kdyby zadní tělo iPhone nebylo z hliníku tak by se zřejmě nafoukla do velikosti balónku a telefon by odletěl 🙂
Dalším problémem viditelným pouze okem byla dosti silná oxidace elektronických součástí od baterie až po koncový stupeň (zesilovač GSM/3G). Takže bylo hned jasno v čem je zakopaný pes.

Telefon kompletně demontovat, vyčistit v ultrazvuku a přepájet veškeré obvody na desce. Poté ještě pár kontrolních měření a vše bylo v pořádku. Zákazníkovi jsme napájeli novou baterii, kompletně složili telefon a spustili. Šlapal jako víno.

Další den jsme kontaktovali zákazníka, že má již telefon opravený a připravený k odběru.

Včera si zákazník pro telefon přišel a když jsme mu vysvětlovali co bylo důsledkem vybíjení baterie tak hned spustil „jaká oxidace, žádná oxidace to jsou jenom kecy!!!“. Nepochopili jsme vůbec proč se zákazník tak rozčiloval, když telefon frčel jak má a za čištění v ultrazvuku a pájení jsme mu započítali jen pár stovek. Ještě několikrát razantně odmítl fakt, že by se jednalo o oxidaci přístroje, když on přece jej nikde nevytopil. Ještě kolegu napadlo, aby mu řekl nejpravděpodobnější scénář kudy, že se tam ta tekutina dostala a to přes konektor sluchátek. Chlap se odmlčel asi na dvě minuty a najednou se uklidnil, zaplatil a začal mluvit úplně o jiném tématu.

Nevíme co s ním dělal, ale usoudili jsme, že to muselo být něco co si dobře pamatoval a muselo to to být spojeno s vrchní stranou telefonu. No nevím, nevím, když něco vymyslíte tak si to rádi přečteme v diskuzi pod článkem.

Jen jako dodatek: Když něco ponesete do servisu (pozáručního) tak raději řekněte vše, protože to ulehčí pozdější detekci závady. A oxidace telefonu naznamená vždy jen přímé polití přístroje, ale i pobyt přístroje v vlhkém prostředí (u moře, v koupelně, …)

No a na závěr musím napsat, že ještě dnes donesla paní telefon Nokia 6700 na opravu: „po vytopení před pěti měsíci jej vysušila, teď se ji začal strašně rychle vybíjet, tak koupila novou baterii a po 2 dnech už nejde vůbec zapnout“. Tak se těším na stav tohoto kousku…to bude jobovka 🙂

Sdílením, nám pomůžeš... Díky
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on VKShare on Yummly

Přidej komentář jako první k "Žádná OXIDACE to jsou jenom kecy!!!"

Zanechte komentář