Zážitky z prodeje I.

Zdravím všechny čtenáře,

Už něco kolem jednoho roku pracuju jako prodejce a servisní technik v jedné nejmenované firmě na severu Čech. Za ten rok jsem toho zažil docela dost, rád bych se s Vámi podělil o své zážitky se zákazníky.

Toto je má první práce, ještě nikdy předtím jsem nejednal s lidma tolik, co teď. Zprvu, když neznáte prostředí, chování a výjevy lidí, se musíte aklimatizovat s prostředím. Mě to trvalo asi 3 měsíce. Člověk se jim snaží za každou cenu vyhovět, ale teď už to mám na salámu. Pohodička klídeček, sice sem tam nějaký stres, ale to se dá pominout.

A teď k tématu. Komunikace s lidma mi nikdy nedělala problém, jsem ukecaný od přírody a tak se (se) zákazníkama bavím. Sestavil jsem slovníček neodborných názvů, kterými zákazníci nazývají PC komponenty:

Router: „krabička na internet“, „rojtr“

Počítačová myš: „myšátko“, „myšítko“, „kroutítko“

Wi-Fi: „fifi“, „bezkabelový internety“, „viky“, „kiki“

Do tiskárny patří „barevná“ a „černobílá“  náplň

… takto bych mohl pokračovat do nekonečna. Ale teďka k něčemu zábavnějšímu.

1) Přišla paní, cca 40-50 let, při prvním pohledu jsem myslel, že k nám zabloudila. Tak jsem přiskočil za pult a začal rozhovor: (J:já, Z:zákazník)

J: Máte přání?

Z: Potřebuju kabel na internet…

J: A jak dlouhý?

Z: Z kuchyně do obýváku…(20 vteřin trapného ticha)

…myslel jsem, že počítá ale čumí na mě jak chleba z tašky a svojí odpověd myslí naprosto vážně.

2) Jistě víte, že je bambilion druhů a typů tiskáren a do nich je dvakrát tolik druhů náplní. V 99% lidi buď znají číslo náplně nebo mají na kusu papírku napsaný typový označení tiskárny, kde dohledání náplní je otázka 10-20 vteřin. Jednou přišel do krámu mladý pán, cca 25 let, zrovna stojím u pultu s kasou a dělám nějakou administrativu. Při pohledu na mě  vidíte pult a za ním věšák 3m x 1m ověšený náplněma do tiskárny. Nemluvím o 2m vzáleném věšáku stejného rozměru ověšený neoriginálníma náplněma.

Z: Dobrý den, máte prosím Vás náplně do tiskáren?

… chápu, že někdo je krátkozraký nebo že si nevšiml, tak hnedka pohotově odpovím…

J: Dobrý den, jasně že máme…

… v tu chvíli mě přerušil…

Z: Tak mi jednu dejte…

… ukázal jsem na stojan za sebou a zeptal se ho kterou

Z: A je v tom nějaký rozdíl?

… po 5ti minutovém vysvětlování o různorodosti jednotlivých inkoustů jsem se ho zeptal, jestli alespoň ví, jakou má tiskárnu…

Z: Takovou černo-šedou…

V tu ránu mi cukaly koutky, řekl jsem „Moment“, odešel dozadu do skladu, vybouchl smíchy, po chvilince za ním jdu a řekl jsem naprosto vážně, že na černo-šedý tiskárny náplně nemáme, jen na celý šedý a pak v kombinaci s modrou… Chvíli na mě nevěřicně koukal, otočil se a odešel… Vzpomínám na něj dodnes, už se u nás ale neukázal…

… pro dnešek to stačí, pokračovat budu přístě.

Sdílením, nám pomůžeš... Díky
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on VKShare on Yummly

Přidej komentář jako první k "Zážitky z prodeje I."

Zanechte komentář